Noter Onaylı Tercüme

İhtiyacınız olan her dilde en yetkin tercümanlarımızla hizmetinizdeyiz.

Teklif formumuzu doldurarak hemen projeleriniz için teklif alabilirsiniz.


   Noter onaylı tercüme noterde yemin zaptı bulunan yeminli tercüman tarafından yapılır.
Ardından tercümanın yemin zaptı bulunduğu noterden onay alınır.   

Resmi makamlara verilecek, resmi işlem niteliğine haiz tüm belgelerin yemin zaptı bulunan tercümanlar tarafından tercüme edilip, noter tarafından onaylanmasına noter yeminli tercüme denir. 1512 sayılı Noterlik Kanununun ilgili maddelerinde noter yeminli tercüman kullanılması gereken durumlar belirlenmiştir.


Hangi Evraklar Noter Onaylı Tercüme Gerektirir?

Her türlü resmi belge için noter onayı gerekmeyebilir. Bazı durumlarda yeminli tercüman kaşe ve imzası yeterli olabilir. Örneğin bazı ülkeler vize belgelerinin tercümesinde noter onayı aramaksızın sadece yeminli tercüman kaşe ve imzasını yeterli görmektedir. Bazı üniversiteler diploma, transkript ya da öğrenim belgesi tercümelerinde noter onayı istemeyebilir. Ancak belgelerin sunulacağı kurumdan bunun teyidi mutlaka alınmalıdır. 

Resmi evrak tercümelerinin birçoğunda ise noter onayı gerekmektedir. Mahkeme kararı tercümelerİ, imza beyannamesi tercümeleri, sabıka kaydı tercümeleri, nüfus kayıt örneği tercümeleri, ticaret sicil gazetesi tercümeleri, sözleşme tercümeleri, muvaffakatname tercümeleri, vergi levhası tercümeleri, evlenme ya da boşanma belgelerinin tercümesi, pasaport tercümesi, uluslararası sözleşmelerin tercümesi gibi resmi nitelik taşıyan birçok belge için noter onaylı tercüme gerekmektedir. 

Bazı durumlarda ise sadece yeminli evrak tercümesi yeterli olmamaktadır. Bazı resmi işlemlerde Taraflardan birinin Türkçe bilmemesi halinde, ayrıca yeminli tercüman bulundurulur. Taraflar ve tercüman resmî belgeyi noter huzurunda imzalarlar. Resmî belgede tarafların ve tercümanın kimlik bilgileri ve yerleşim yeri adresleri yazılır. Vekaletname, muvafakatname, şirket kuruluşları, otomobil, gemi satışı gibi noter huzurunda yapılması gereken işlemlerin yanı sıra nikâh, mahkeme, tapu işlemleri, ehliyet sınavı gibi noter dışındaki resmi işlemlerde de gerektiğinde yeminli tercüman bulundurulması zorunludur.


Noter Onayı Nasıl Alınır? 

Noter onaylı tercüme noterde yemin zaptı bulunan yeminli tercüman tarafından yapılır. Ardından tercümanın yemin zaptı bulunduğu noterden onay alınır. Noter onaylı tercüme yalnızca yemin zaptı bulunan yeminli tercümanlar tarafından yapılır. Ve yalnızca yeminli tercümanın yemin zaptı aldığı tercüme bürosu tarafından onaylanır. Yemin zaptı bulunmayan tercümanların noter onaylı tercüme yapmaları mümkün değildir. Tercümanın yemin zaptı bulunmadığı bir noterde noter onaylı tercümeyi tasdik ettirmek de mümkün değildir. 


Ücretlendirme

Noter onaylı tercüme ücretleri hakkında belirlenmiş bir fiyat listesi yoktur. Noter onaylı tercüme ücreti tercüme edilen dile, karakter ve sayfa sayısına göre değişir. Tercüme ücretlerine noter onay ücreti dâhil değildir. Noter tasdik ücretleri, noterlik ücret tarifesine göre satır sayısı esasıyla belirlenir. 


Tercüme Bürosu Seçerken 

Noter onaylı tercümelerde yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılan evrak teslim alındıktan sonra onayın yeminli tercümanın yemin zaptının bulunduğu noterden alınması gerekir. Bu nedenle noter onaylı tercüme işlerinizde noterlere yakın konumda bulunan tercüme bürolarını tercih etmek size vakit kazandıracaktır. 

Yardım Tercüme uzman yeminli tercüman kadrosu ile Beyoğlu 53. Noteri ve Beyoğlu 6. Noteri ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Genel merkezinin noterlere son derece yakın konumda bulunması sayesinde noter onaylı tercümelerde hızlı çözümler üretmektedir.

   Geniş hizmet yelpazemizle elliyi aşkın dilde size kaliteden taviz vermeden yardımcı olmak için buradayız.
Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak veya projenize teklif istemek için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.